FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6

In jos

Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  Empty Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6

Mesaj  Adrian Dum Oct 10, 2010 9:44 pm

Ford si PSA Peugeot Citroen au extins parteneriatul pe care il au de zece ani in domeniul constructiei de motoare diesel, urmand sa fabrice propulsoare pe motorina Euro 6. Acestea vor putea echipa atat automobile, cat si vehicule comerciale, au anuntat companiile auto.

Ford si PSA Peugeot Citroen vor produce impreuna motoare turbo diesel Euro 6  Dscf6210

In decursul ultimilor zece ani, cei doi constructori auto au produs, in cadrul asa-numitului Proiect Gemini, 16,5 milioane de motoare diesel, care poarta denumirea, in cazul PSA Peugeot Citroen, HDi, iar in cazul Ford, TDCi.

Investitia totala in fazele de cercetare si dezvoltare a noii motorizari diesel Euro 6 este estimata la aproximativ 300 milioane euro, costuri ce vor fi impartite intre Ford si PSA, se arata intr-un comunicat de presa comun.

Primul motor diesel Euro 6 va fi produs in anul 2013.

“In urma cu zece ani, cele doua companii au semnat un acord de cooperare pentru dezvoltarea si productia de motoare diesel avansate. Acea cooperare, pe care am denumit-o Proiectul Gemini, descrie un obiectiv ambitios: sa aduca laolalta expertiza noastra in productia de motoare diesel de inalta tehnologie, in acelasi timp cu mentinerea unor economii de scala. Impreuna suntem cel mai mare producator de motoare diesel din lume. Avand aceste realizari, ne propunem sa ducem parteneriatul pe care il avem in al doilea deceniu de existenta”, a declarat presedintele si directorul general executiv (CEO) al Ford Europa, Stephen Odell.

La randul sau, presedintele consiliului de administratie al PSA Peugeot Citroen, Philippe Varin, a afirmat: “Aceasta cooperare a dat ocazia atat PSA cat si Ford sa aiba acces la tehnologiile motoarelor diesel, in acelasi timp cu realizarea unei productii ridicate”.

Marcile care folosesc motoarele diesel produse in cadrul Proiectului Gemini sunt evident Peugeot, Citroen, Ford, dar si Mazda, Jaguar, Volvo Cars si Land Rover.
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum