FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc

2 participanți

In jos

Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc Empty Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc

Mesaj  citro-fan Joi Mar 18, 2010 11:43 am

salutari.... M-am gandit sa fac acest topic pentru ca functia de search nu m-a lamurit, si din cate am citit si am auzit trebuie sa tii cont de niste chestii la o masina cu motor diesel pt a nu uza motorul prematur. Deci sunt curios sa vad ce pareri aveti si voi despre cum si in ce fel se conduce un diesel....merci
Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc AuA2J Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc SxKc0
cu aceasta am avut careva probleme!
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc Empty Re: Cum se conduce un diesel, Turatii,consum,a nu strica turbina....etc

Mesaj  Adrian Sam Mar 20, 2010 6:33 am

Normal un motor diesel trebuie lasat sa sa incalzeasca, macar cat de cat, sa lasi motorul la relanti vreo 3-4 minute, pana isi ia uleiul k-lumea. e bine sa nu turezi motorul pana nu ajunge la temperatura normala de functionare, pt ca uzura este mult mai mare. Shi daca e foarte frig puteti observa ca turatia de relanti este mai mare, poate ajunge shi pana la 1000 rpm, pt ca se modifica cantitatea injectata shi avansul, dar scande incet pana la nivelul normal. Aceasta este o reactie normala data de catre electronica.
Personal pana motorul nu are temperatura normala de 90 C' nu-i dau mai mult de 2000 rpm. Dupa nu mai am probleme shi sar linistit de 3500, daca este necasar.
Regimul normal de exploatare la mine e ~ 2000 rpm: reprize foarte bune, consum decent, viata mai lunga a motorului (am citit pe ceva forum nemtzesc ca la golf TDI cam asta e regimul optim.
Daca e cu turbo motorul e indicat sa folosesti motorul la o turatie la care sa functzioneze shi turbina, pt ca pot sa apara depuneri de cenusha care duc la degradarea instalatziei. Daca e diesel atmosferic nu are nici o treaba, poti merge cu 1000 rpm toata ziua.
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum