FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Ce consum de carburanti inregistram? EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Ce consum de carburanti inregistram? EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Ce consum de carburanti inregistram?

5 participanți

In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  Adrian Vin Feb 24, 2012 8:57 am

In sectunea Renault Club exista deja o asa tema, sa discutam ce consum inregistram, bine incep eu: Xsara an 2000 1.9D fara turbina - traseu 5litri-6litri/100KM, oras 6.3litri-6.7litri/100KM mers linistit, nu prea am cum sa merg nervos din pacate in aceasta perioada.
Urmatorul automobil va fi cu Turbo, caci intradevar se simte nevoia, ingenere 1.9D motor DW8-DW8B are numai 70 caluti.
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  igoreok Vin Mar 09, 2012 1:33 am

Buna baieti
demult n-am intrat pe aici. Peugeot - ul meu 306 2.0 Hdi a fost vindut. Acuma am in folosinta temporara un Citreon Xsara 1.4Hdi. Cel mai tare ma uimit un lucru , consumul la ambele masini e acelasi adica oras 7-7.5 traseu 5.5-6 litri si nu inteleg de ce , ar fi trebuit ca asta 1.4 sa consume mult mai putin nu ?? cine imi poate spune ce consum are la un asa motor?
Stiu un lucru ca sau schimbat "forsuncile" caci nu stiu cum e in romana. si dupa aia e un asa consum si pare ca nu mai trage la fel.
igoreok
igoreok

Localizare : Chisinau - Bardar
Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  Adrian Vin Mar 09, 2012 2:00 am

igoreok a scris:Buna baieti
demult n-am intrat pe aici. Peugeot - ul meu 306 2.0 Hdi a fost vindut. Acuma am in folosinta temporara un Citreon Xsara 1.4Hdi. Cel mai tare ma uimit un lucru , consumul la ambele masini e acelasi adica oras 7-7.5 traseu 5.5-6 litri si nu inteleg de ce , ar fi trebuit ca asta 1.4 sa consumul mult mai putin nu ?? cine imi poate spune ce consum are la un asa motor?
Stiu un lucru ca sau schimbat "forsuncile" caci nu stiu cum e in romana. si dupa aia e un asa consum si pare ca nu mai trage la fel.
Dupa caracteristicile tehnice de uzina scriu pentru xsara 1.4HDI:
Consumul (în oraş) - 5.7L/100km
în afara oraşului - 3.8L/100km
consumul de combustibil (combinat) - 4.5L/100km
Poate intradevar ai vri-o defectie la sistemul de injectie!? sau poate acum pe timp de iarna comsuma mai mult.



Ultima editare efectuata de catre Adrian in Vin Mar 09, 2012 10:30 am, editata de 1 ori
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  igoreok Vin Mar 09, 2012 8:19 am

Ma voi duce la o testare si cind o voi rezolva voi scrie
igoreok
igoreok

Localizare : Chisinau - Bardar
Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  igoreok Mar Apr 17, 2012 9:42 pm

Salut
am rezolvat problema. Cind au fost schimbate "forsuncile" nu sa montat corect un "patruboc" patrundea aer si nu facea presiunea normala. Acuma e si mai zvelta un pic in limitele acestui motoras si consumul mixt e de 5.2-5.3 la suta. URAAAAA
igoreok
igoreok

Localizare : Chisinau - Bardar
Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  AdrianXsara Mar Apr 24, 2012 8:51 pm

salut baieti! stie cineva ce prezinta motoarele de pe dacia logan 1.5 dci, si ce consum au ele, in genere cum se comporta?

AdrianXsara

Localizare : chisinau
Mesaje : 73
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  Adrian Mar Apr 24, 2012 9:27 pm

AdrianXsara a scris:salut baieti! stie cineva ce prezinta motoarele de pe dacia logan 1.5 dci, si ce consum au ele, in genere cum se comporta?
este o tema putin asemanatoatre vezi aici: https://moldlecar.forummo.com/t218-motor-megane
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  AdrianXsara Mier Apr 25, 2012 12:02 am

multumesc!

AdrianXsara

Localizare : chisinau
Mesaje : 73
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  igoreok Mier Apr 25, 2012 12:36 am

AdrianXsara a scris:salut baieti! stie cineva ce prezinta motoarele de pe dacia logan 1.5 dci, si ce consum au ele, in genere cum se comporta?
Adriane vrei sa iti schimbi masina??
Ce consum ai la masinuta ta??
igoreok
igoreok

Localizare : Chisinau - Bardar
Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  AdrianXsara Mier Apr 25, 2012 11:04 am

nu stiu ce sa fac... ma gandeam ceva din 2008 sa iau adica un logan sa fie tot diesel, la mine nu am inregistrat consum mai mare de 5l nici iarna(asta la viteza de pina 120km/h), iar daca sa mergi cu 140-170 papa cam cred ca 7-8l, ca nu are comp de bord sa vad consumu mediu, dar asa am socotit eu dupa kilometraj si cantitatea de motorina turnata... sunt f multumit de xsara mai ales ca am exclus problema cu puntea din fata, si ma gandesc sa nu gresesc schimbind automobilul

AdrianXsara

Localizare : chisinau
Mesaje : 73
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  citro-fan Mier Apr 25, 2012 8:39 pm

AdrianXsara a scris:nu stiu ce sa fac... ma gandeam ceva din 2008 sa iau adica un logan sa fie tot diesel, la mine nu am inregistrat consum mai mare de 5l nici iarna(asta la viteza de pina 120km/h), iar daca sa mergi cu 140-170 papa cam cred ca 7-8l, ca nu are comp de bord sa vad consumu mediu, dar asa am socotit eu dupa kilometraj si cantitatea de motorina turnata... sunt f multumit de xsara mai ales ca am exclus problema cu puntea din fata, si ma gandesc sa nu gresesc schimbind automobilul

nu cred ai sa scoti performante mai bune de le un logan, un consum mai bun sau la capitolul comfort nu cred sa sta loganul mai bine, plus la asta iarasi aceliasi probleme schimba curaua de distribtie si alte piese dar totusi ce tea facut sa-ti schimbi masina?
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  AdrianXsara Mier Apr 25, 2012 9:14 pm

nu sunt convins sa o schimb.... ma satisface si la cap comfort si la capitolul consum si + ca ami place si designul, fiind puse una linga alta....loganu cred ca din 100 de interogatori 80 vor alege xsara,,,, ma gandesc doar din motivul sa fie mai noua,adica de ani mai buna...si piese la skimb sunt mult mai multe si mai accesibile la logan(stii cate stau pe burta dupa taxi)... iata ce e... esti satisfacut la maxim de xsara ta? apropo a 3 viteza tot se baga mai deosebit ca celelalte si la tine, parca putin mai greu..... necesita deprindere?

AdrianXsara

Localizare : chisinau
Mesaje : 73
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  citro-fan Joi Apr 26, 2012 10:44 am

AdrianXsara a scris:nu sunt convins sa o schimb.... ma satisface si la cap comfort si la capitolul consum si + ca ami place si designul, fiind puse una linga alta....loganu cred ca din 100 de interogatori 80 vor alege xsara,,,, ma gandesc doar din motivul sa fie mai noua,adica de ani mai buna...si piese la skimb sunt mult mai multe si mai accesibile la logan(stii cate stau pe burta dupa taxi)... iata ce e... esti satisfacut la maxim de xsara ta? apropo a 3 viteza tot se baga mai deosebit ca celelalte si la tine, parca putin mai greu..... necesita deprindere?
la moment sunt satisfacut de masinuta dar si la piese nu este scumpa chiar astazi am schimbat flansa(liustra) stinga si dreapta cu rulmentii am gasit flansa(liustra) cu rulment la 350lei X 2=700lei pe Monroe, la fel intra greu si la mine viteza 3 dar mam deprins deja asa, nu stiu care poate fi problema.
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  citro-fan Joi Apr 26, 2012 10:47 am

dar si in 1 intra greu cite o data, trebuie sa fac oprire deplina ca sa pun in viteza 1
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  AdrianXsara Joi Apr 26, 2012 9:20 pm

viteza 3 e cronoc pentru xsara, mai citisem si pe forumuri rusesti si ucrainesti.... cat despre 1 parca nu observ sa fie vreo deviere... oricum nu e problematic cu viteza 3 doar zic ca necesita deprindere... cat despre piese nu as spune ca e ieftina... oricum nu e nici exagerat de scump...putin mai scump tot...usi ca germanele

AdrianXsara

Localizare : chisinau
Mesaje : 73
Data de inscriere : 15/02/2012

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  -=Marchize=- Mier Mai 16, 2012 5:14 am

megane 2 - 1.5 dci - 106 c.p. 6 MT(2009)= oras 5.8 ......traseu= 4.5
megane 3 - 1.4 tce - 130 c.p. 6 MT(2010) = oras 7.5 .....traseu = 5.9
-=Marchize=-
-=Marchize=-

Localizare : Moldova , Chisinau
Mesaje : 6
Data de inscriere : 16/05/2012
Varsta : 38

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  igoreok Joi Ian 31, 2013 1:38 am

Buna baieti.
Demult n-am vizitat forumul, mi se facuse deja dor de el Smile.
am o intrebare cineva a folosit asa zisele "pastile" p/u reducerea conbustibilului si chestii de genul dat, funtioneaza ele sau e cheltuiala de bani aiurea ?
igoreok
igoreok

Localizare : Chisinau - Bardar
Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  citro-fan Joi Ian 31, 2013 7:17 pm

igoreok a scris:Buna baieti.
Demult n-am vizitat forumul, mi se facuse deja dor de el Smile.
am o intrebare cineva a folosit asa zisele "pastile" p/u reducerea conbustibilului si chestii de genul dat, funtioneaza ele sau e cheltuiala de bani aiurea ?
Salut, pastilile mi se par o balada, iti dau un indiciu cauta informatie despre generatoarele de hidrogen! ce pot fi instalate la automobil de a capata un consun de 25-50%
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Ce consum de carburanti inregistram? Empty Re: Ce consum de carburanti inregistram?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum