FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine

In jos

A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  Empty A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine

Mesaj  Adrian Mier Oct 20, 2010 8:37 am

A fost inventata masina pe care o suni si vine singura la tine  Land-r10

Oamenii de stiinta germani de la Universitatea Libera din Berlin au dezvoltat o tehnologie prin care masinile pot fi chemate prin telefon in locul in care se afla apelantul. Sistemul a fost incorporat intr-un automobil experimental denumit “Made In Germany” (MIG).

Apelul telefonic poate fi efectuat de la un smartphone si este transmis catre MIG. Sistemul Global de Pozitionare (GPS) incorporat in ambele dispozitive (masina si telefon) calculeaza apoi cea mai scurta ruta pana la cel care a sunat, relateaza technology.canoe.ca.

Pagerii vor fi, de asemenea, informati si in legatura cu timpul in care respectiva masina va ajunge la ei. Cei care stau la baza acestei inventii spun ca noua tehnologie este utila atunci cand soferul vrea sa imparta costurile unei calatorii cu mai multe persoane care merg in aceeasi directie (car-sharing). Deci practic seamana cu un mijloc de transport in comun, cum ar fi taxi-ul.

Folosirea optima a acestei tehnologii poate duce la reducerea numarului de masini care circula in Berlin cu o cincime fata de cifrele din prezent, sustin cercetatorii.

“Cu ajutorul unui iPad, soferul poate avea acces la toata electronica disponibila intr-o masina. (…) Acest lucru deschide posibilitati cu totul noi in ceea ce priveste manevrarea vehiculului, mult peste ideea initiala de a folosi telefonul exclusiv pe post de telecomanda”, a afirmat un purtator de cuvant al Universitatii Libere din Berlin.

Daca soferul decide ca vrea sa conduca vehiculul prin intermediul unui iPad, atunci acesta poate opri tehnologia de la bordul autovehicului si sa preia el comanda.

Automobilul experimental MIG foloseste tehnologie pe baza de senzori pentru a crea o imagine tridimensionala a drumului, astfel incat computerul din masina sa poata detecta biciclistii, pietonii, marcajele rutiere si semnele de circulatie.

Aceeasi tehnologie face posibila respectarea culorii rosu a semaforului, acordarea de prioritate in functie de drumul pe care ruleaza vehiculul si oprirea lui in caz de evenimente neasteptate.
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum